Ból

Mity na temat bólu:

  1. Ból wiąże się z uszkodzeniem tkanek oraz badanie obrazowe pozwoli mi na diagnozę – jeśli mówimy o stanie ostrym po urazie to tak ale u pacjentów chronicznych już nie. Przykładem tego były badania z zeszłego roku oceniające zmiany w stawie ramiennym ocenianie badaniem rezonansu magnetycznego u pacjentów zakwalifikowanych do operacji – zmiany w obu stawach obrazowo były podobne mimo, iż tylko 1 z nich bolał.
  2. Schylanie się jest złe. Jeśli ktoś cały tydzień siedzi przy biurku i w weekend wyrywa krzaki w ogrodzie to faktycznie może być to problemem bo układ ruchu tej osoby nie był gotowy na takie obciążenia. Jeśli ktoś regularnie trenuje również z wykorzystaniem pochylania (np. Ćwiczenie Jefferson curl) to nie powinno być problemu. Schylanie faktycznie jest przeciwwskazane u pacjentów po operacji kręgosłupa. Przypominam, że tylko 1-5% przypadków to poważne patologię więc powinniśmy za wszelką cenę starać się uniknąć operacji kręgosłupa.

Korzyści z ćwiczeń w bólu przewlekłym

Zadaniem fizjoterapeuty w przypadku bólu przewlekłego np. kręgosłupa jest prowadzenie aktywnych form rehabilitacji. Terapia manualna, suche igłowanie czy fizykoterapia ma większe znaczenie w przypadku bólu ostrego ale u pacjentów chronicznych to wszystko powinno być ograniczone do minimum na rzecz właściwie dobieranych i dawkowanych ćwiczeń.

Bardzo istotna jest ocena początkowych możliwości pacjenta i dobranie ćwiczeń wyjściowych. W zależności od reakcji w trakcie ćwiczeń jak i na 2gi dzień po, fizjoterapeuta będzie w stanie adekwatnie modyfikować nie tylko sam rodzaj ćwiczeń ale również objętość (ilość serii i powtórzeń) obciążenia.

Zaletą tej formy rehabilitacji jest m.in. to, że pacjent zyskuje znaczną niezależność bo ćwiczenia wykonuje w domu, dzięki temu rzadziej chodzi na wizyty i cały proces nie jest tak kosztochłonny.

KORZYŚCI ĆWICZEŃ:

  1. Pomagają kontrolować ból i zwiększają pewność siebie w czynnościach dnia codziennego. Unikanie aktywności jest jedną z przyczyn błędnego koła: boli więc unikam aktywności – brak aktywności powoduje więcej bólu.
  2. Zwiększają odporność naszych tkanek. Cudowną cechą naszego organizmu jest to, że regularny trening zwiększa wytrzymałość tkanek. Często myślimy o naszym ciele jak o maszynie, która z czasem eksploatacji się zużywa. Jednak jest to błędne myślenie bo tak jak w przypadku mięśni, które właściwie trenowane rozrastają się i stają się silniejsze tak samo inne tkanki: kości, ścięgna czy dyski obciążane stają się odporniejsze. Dobrym tego przykładem jest badanie z przed 2 lat gdzie oceniano wysokość (uwodnienie) krążków międzykręgowych (dysków) za pomocą badania rezonansem magnetycznym w grupie: 1. Nie biegających 2. Biegających do 20 km tygodniowo 3. Biegających ponad 50 km tygodniowo. Okazało się, że najwyższe i najbardziej odżywione dyski były w grupie 3 co jest logiczne bo funkcją dysku jest m.in. przyjmowanie obciążeń i zmiana ciśnienia w trakcie, której dochodzi do odżywienia. Dlatego też trzeba pamiętać, że samo siedzenie wystarczy żeby mieć problemy z plecami bo nie wykorzystujemy funkcji dysków.
  3. Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy
  4. Poprawa nastroju – dzięki endorfinom endogennym wydzielanym w trakcie aktywności.
  5. Poprawa elastyczności i ruchomości układu ruchu. Należy pamiętać, że przy braku używania stawy stopniowo tracą ruchomość co daje ogólne odczucie sztywności. Pacjenci z problemami kręgosłupa często czują rano sztywność, na które najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne rozciąganie.

Należy pamiętać, że jak pojawi się ból (ostry) to niewątpliwie obciążenia należy zmniejszyć po czym stopniowo w zależności od stanu pacjenta czy faz gojenia (w przypadku urazu czy operacji) należy je zwiększać a w tym pomogą Tobie właśnie fizjoterapeuci z Reha-Team.

O dolegliwościach bólowych przeczytasz też w tym artykule: Ból kręgosłupa