Kiedy z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Kilka rad dla „rodziców- świeżaków” 🙂

Narodziny dziecka to niezaprzeczalnie życiowy zwrot o 180 stopni, zwłaszcza dla rodziców debiutujących w tej roli. Często nasze wyobrażenia na temat rodzicielstwa nijak się mają do rzeczywistości… Sama pamiętam wiele sytuacji, które mnie mocno zadziwiły lub wręcz zszokowały: jak to dlaczego moja córka nie chce ssać smoczka, choć drze się dniami i nocami??!!! Jak to, dlaczego karmienie piersią tak strasznie boli, przecież ten noworodek nie ma nawet zębów…?!!! Tych scen mogłabym naliczyć wiele…Nie wspominając setek wątpliwości, pytań, z którymi nie bardzo wiedziałam do kogo się zwrócić…

Teraz jako „lekko” doświadczona mama sama chętnie służę pomocą oraz radą dla tych wszystkich świeżaków rodziców, którzy mają wątpliwości oraz pytania, a że jestem do tego fizjoterapeutką czynnie zajmującą się dzieciakami i niemowlętami rady te są podbudowane wiedzą na temat rozwoju malucha oraz tego co na danym etapie jest dla dziecka korzystne.

Czy warto skorzystać z wizyty fizjoterapeutycznej z niemowlęciem?

Każda mama po urodzeniu dziecka i powrocie do domu spotyka się kilkukrotnie z położną środowiskową, która odbywa tzw. wizyty patronażowe. Jest to zazwyczaj kilka spotkań, na których noworodek jest ważony oraz badany pod kątem rozwoju. Nie ma jednak czasu na takiej wizycie aby nauczyć rodziców prawidłowych technik podstawowej pielęgnacji, ponieważ to jak wykonujemy te rutynowe czynności ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, zwłaszcza, że czynności takie jak: podnoszenie, przewijanie czy odbijanie są powtarzane dziesiątki razy w ciągu dnia a także i w nocy (o zgrozo!). I w tym momencie wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym pomogłaby rodzicom w doborze odpowiednich form pielęgnacji, tak aby bez szkody dla dziecka stymulować jego rozwój psychomotoryczny. Nie jest bowiem obojętne w jakich pozycjach karmimy, jak nosimy, jak podnosimy z łóżeczka czy przewijaka.

Jak wygląda wizyta???

Po pierwsze wywiad…

Fizjoterapeuta zanim rozpocznie badanie dziecka przeprowadza dokładny wywiad na temat ciąży, jej przebiegu, ewentualnych powikłań czy komplikacji.

Następne pytania dotyczą porodu, jego rodzaju (cesarskie cięcie czy poród naturalny) oraz jak dziecko zniosło sam proces przyjścia na świat. Kolejne ważne aspekty to skala Apgar, w której jednym z badanych elementów jest napięcie mięśniowe, a ten z kolei aspekt jest znaczący w dalszym postępowaniu wobec dziecka. Czasem zdaża się bowiem, że dziecko przychodzi na świat z obniżonym lub wzmożonym napięciem, wówczas na wizycie fizjoterapeuta tłumaczy rodzicom co to właściwie oznacza i będzie to określało rodzaj postępowania zaleconego woebc dziecka.

Badanie…

Po dokładnym wywiadzie przychodzi czas na badanie malucha. Fizjoterapeuta sprawdza ogólną kondycję dziecka, jego zainteresowanie światem, możliwość odpowiedzi na bodźce świetlne lub dźwiękowe. Badane są poszczególne stawy, ich ruchomość, prawidłowe funkcjonowanie. Podczas takiego badania sprawdzane są także odruchy neurologiczne adekwatne do wieku dziecka.

Podsumowanie

Po dokładnym badaniu przychodzi czas na podsumowanie wizyty. Jeżeli terapeuta nie odnajdzie żadnych dysfunkcji zazwyczaj daje on rodzicom instruktarz pielęgnacji, opieki oraz zabawy z dzieckiem tak aby w sposób właściwy dla jego rozwoju dbać o malucha i stymulować właściwie jego dorastanie. Są to metody przewijania, noszenia, odbijania oraz układania dziecka w łóżeczku czy wózku. Jeżeli natomiast podczas takiej wizyty terapeuta odnajdzie pewne nieprawidłowości dziecko zwykle jest odesłane do dalszej diagnostyki oraz dobierana jest dla niego indywidualna forma terapii wraz z postępowaniem terapeutycznym dla rodziców.