Skip to content

Osteopatia

Jest to system diagnozowania i leczenia manualnego powstały ponad 100 lat temu w USA. Został stworzony przez lekarza medycyny dr. Andrew Stilla, który sfrustrowany efektami leczenia jakie oferowała w tamtym czasie medycyna, stworzył system leczenia zwany osteopatią.

Terapia Osteopatyczna ma całościowe (holistyczne) podejście do pacjenta, koncentruje się nie tylko na jednej wybranej części ciała lecz traktuje ciało jako jedność. Zadaniem osteopaty jest odnalezienie pierwotnej dysfunkcji organizmu, która  może mieć odległe źródło nie związane  z miejscem bieżących dolegliwości. Terapię osteopatyczną dostosowuje się do każdego pacjenta indywidualnie i znajduje ona swoje zastosowanie w każdym wieku.  Delikatnymi manualnymi  technikami wykorzystywanymi w osteopatii są m.in. techniki czaszkowo- krzyżowe, wisceralne, powięziowe, limfatyczne oraz wiele innych technik, które wykorzystują naturalną siłę organizmu do samo leczenia i regeneracji.

Warto wspomnieć, że w USA osteopata (D.O. Doctor of Osteopathy) ma te same kompetencje co lekarz medycyny (MD). W Europie podyplomowe studia osteopatyczne (4-5 letnie) są przewidziane dla absolwentów medycny, fizjoterapii oraz położnictwa. Absolwenci Osteopatii w Europie uzyskują tytuł DO czyli Diploma of Osteopathy.

Medycyna Osteopatyczna opiera się na następujących zasadach:

  1. Zależność funkcji i struktury i ich wzajemne oddziaływanie na siebie.
  2. Ciało posiada zdolności autoregulacyjne i samo leczenia.
  3. Organizm jest nierozerwalną jednością.
  4. Prawidłowe funkcjonowanie ukrwienia jest najważniejsze.
  5. Osteopatia zajmuje się pacjentem (przywracaniem zdrowia), a nie jego chorobą