Skip to content

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna jest to postępowanie fizjoterapeutyczne, które ma na celu jak najszybszy i najbardziej efektywny powrót do aktywności fizycznej pacjentów po różnego rodzaju zabiegach operacyjnych.

Postępowanie takie obejmuję techniki terapii manualnej, fizykoterapię i trening rehabilitacyjny w oparciu o sprawdzone protokoły rehabilitacji. Programowanie rehabilitacji pooperacyjnej zależy od celów pacjenta. Inne wymagania dotyczą rehabilitacji pacjentów po operacjach, którzy są mniej aktywni a inne u osób planujących wyczynowo/rekreacyjnie wrócić do sportu. W tym drugim przypadku ważne jest testowanie na poszczególnych etapach rehabilitacji w tym spełnienie tzw. RTS (return to sport) criteria. Jest to bateria specyficznych testów m.in. izokinetyka, testy funkcjonalne, testy stabilności dynamicznej itp., które musi spełnić pacjent, który chce wrócić do uprawiania sportu.

Specjalizujemy się w rehabilitacji po następujących zabiegach:

 • operacjach kręgosłupa (stabilizacja/artodeza, implanty, dyscectomia itp.)
 • operacjach kończyn górnych i dolnych (rekonstrukcja achillesa, uwolnienie troczków w zespole cieśni nadgarstka, zespolenia po złamaniach, osteotomia itp.)
 • artroskopii kolana (meniscetomia, rekonstrukcja/szycie łąkotki, zabiegi na chrząstce – rekonstrukcja, mikrozłamania itp.)
 • artroskopii barku (szycie stożka rotatorów, naprawa obrąbka/uszkodzenie SLAP, Laterjet itp.)
 • artroskopii stawu skokowego
 • endoprotezoplastyce biodra (stawu biodrowego)
 • endoprotezoplastyce kolana (stawu kolanowego)
 • endoprotezoplastyce stawu ramiennego
 • rekonstrukcji więzadeł (ACL, PCL, LCL, MCL, ATFL itp.)
  i innych zabiegach operacyjnych

Jeżeli masz zaplanowany zabieg napisz do nas a wytłumaczymy Tobie jakie są ramy czasowe rehabilitacji po danym zabiegu, częstotliwość spotkań z fizjoterapeutą, koszty (możliwy rabat w przypadku dłuższej rehabilitacji). Poza tym ważna jest tzw. praca własna dzięki zaleconemu treningowi rehabilitacyjnemu w domu, który będzie uzupełnieniem wspólnej pracy w gabinecie.

Przed zabiegiem warto nauczyć się prostych ćwiczeń, które będziesz mógł wykonywać bezpośrednio po wypisie do domu ze szpitala. Jeśli wskazane będzie odciążenie kończyny po zabiegu to warto żebyś nauczył się korzystać z kul jeszcze przed zabiegiem.