Skip to content

Telerehabilitacja

Czym jest Telerehabilitacja i do kogo jest skierowana?

Jest to wideo konsultacja online, w trakcie której fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad dotyczący symptomów pacjenta (ból, ograniczenie zakresu ruchu, sztywność, zwiększone napięcie, osłabienie siły, trzaski stawowe tzw krepitacje, niestabilność itp.). Możliwe będzie wykonanie badania funkcjonalnego tzn. ocena ruchu czynnego (zakresu, jakości) jak i ewentualnej prowokacji dolegliwości. Ponadto w trakcie spotkanie on-line omówione mogą zostać badania obrazowe dotyczące dolegliwości, jeżeli pacjent takie posiada (można je wysłać wcześniej drogą elektroniczną). Tu należy zaznaczyć, że jeżeli nie było ostrego urazu ani pacjent nie zgłasza żadnych niepokojących objawów tzw. Czerwonych flag to badanie obrazowe nie jest niezbędne.

Po takiej wideokonsultacji będziemy w stanie ocenić czy pacjent wymaga dalszej diagnostyki lekarskiej, badania obrazowego czy możliwe będzie rozpoczęcie fizjoterapii tzw. HANDS OFF czyli bez dotykania pacjenta – tego co właśnie umożliwia nam Telerehabilitacja.

Telerehabilitacja skierowana jest do:

  • wszystkich pacjentów z dolegliwościami układu ruchu (ból kręgosłupa, karku, barku, łokcia, nadgarstka, biodra, kolana i stopy)
  • pacjentów z problemami ścięgien (problemy stożka rotatorów, łokieć tenisisty/golfisty, kolano skoczka, problemy Achillesa itp.)
  • pacjentów po urazach – skręcenia, stłuczenia, naderwania itp.
  • pacjentów z dolegliwościami korzeniowymi bez ubytków neurologicznych – mrowienia, odrętwienie, pieczenie, ciągnięcie np. w przypadku rwy kulszowej czy ramiennej
  • pacjentów po zabiegach operacyjnych układu ruchu (rekonstrukcje, alloplastyka, zespolenia itp.)
  • dzieci z wadami postawy czy skoliozą a także po urazach (złamania, zwichnięcia itp.)
  • rodziców niemowląt z zaburzeniami napięcia mięśniowego (wzmożone napięcie mm, wiotkość), opóźnieniem rozwoju ruchowego, asymetrią, problemami rozwojowymi związanym ze wcześniactwem itp.

Jak wygląda fizjoterapia na odległość?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że gdy zajmujemy się pacjentami, którzy przychodzą do naszego gabinetu to zawsze staramy się zaplanować proces fizjoterapii w optymalny sposób tzn. żeby uzyskać jak najlepsze efekty przy możliwie jak najmniejszej naszej ingerencji (w tym przypadku z wykorzystaniem terapii manualnej, igłowania czy zabiegów fizykalnych) a z możliwie jak największym zaangażowaniem pacjenta w proces leczenia poprzez ćwiczenia czy autoterapię, którą ma zaleconą do wykonywania w domu. To powoduje, że pacjent jest aktywny w procesie leczenia i daję mu większą niezależność oraz umożliwia zmniejszenie ilości wizyt a co za tym idzie ograniczenie kosztów fizjoterapii. W związku z tym, to co jest możliwe dzięki telerehabilitacji nie jest dla nas niczym nowym i daje możliwość uzyskania znacznej poprawy stanu funkcjonalnego czy zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Jakie narzędzia mamy w przypadku telerehabilitacji:

  • Zaprojektowany pod konkretnego pacjenta program ćwiczeń, który będzie nadzorowany i modyfikowany w trakcie procesu. Planowanie programu rehabilitacji i konkretnych rozwiązań w oparciu o symptomy, możliwości oraz cele pacjenta. Wysyłamy plan treningu rehabilitacyjnego z opisem i zdjęciami. Dodatkowo pokazujemy szczegóły w czasie konsultacji;
  • Metoda McKenzie – jest to metoda właśnie ukierunkowana na niezależność pacjenta. Zadaniem terapeuty jest diagnoza i dobranie konkretnego ruchu/ćwiczenia, które pozwoli na zmniejszenie dolegliwości bólowych i ewentualną poprawę zakresu np. w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa;
    tzw. Neuromobilizacje – specyficzne powtarzane ruchy dla konkretnych nerwów mające na celu zmniejszenie objawów ze strony układu nerwowego;
  • Automobilizacje – dzięki wykorzystaniu prostych narzędzi typu kij od mopa, pasek, ręcznik, guma czy flossing pokażemy jak poprawić zakresu ruchu np. zwiększyć zakres ruchu stawu po operacji czy zmniejszyć ból w trakcie konkretnego ruchu;
  • Auotostretching – techniki relaksacji i rozciągania mięśni;
  • Akupresura tzw. Punktów spustowych – sposoby autoterapii bolesnych mięśni;
  • Instruktaż dotyczący autoterapii za pomocą wałka czy kuli w terapii bolesnych, napiętych mięśni;
  • Instruktaż dla rodziców: konsultacje dotyczące rozwoju niemowląt, problemów z napięciem mięśniowym, porady dotyczące właściwej pielęgnacji wspomagającej rozwój, planowanie oraz edukacja odpowiedniej formy terapii w zależności od schorzenia dziecka.

Oczywiście obecnie wszystko można znaleźć w internecie ale kluczowe jest dobranie konkretnego rozwiązania bazującego na ruchu, optymalnej dawce i umiejętnego progresowania w oparciu o symptomy czy fazy gojenia tkanek – tego już „dr Google” Wam nie zaoferuje:) Należy pamiętać, że fizjoterapeuta zajmuje się leczeniem poprzez ruch. Często jesteśmy kojarzeni z masażem bo masaż i różnorakie techniki terapii manualnej są częścią naszej profesji. Fizykoterapia, która polega na zastosowaniu zabiegów fizykalnych takich jak np. fala uderzeniowa, laseroterapia, elektroterapia itp też jest częścią fizjoterapii. Nie mniej najważniejszą jej częścią jest kinezyterapia czyli leczenie ruchem. Fizjoterapeuta jest regulowanym zawodem medycznym, który pomaga pacjentom pozbyć się bólu czy wrócić do sprawności zaburzonej różnymi schorzeniami, urazami czy zabiegami operacyjnymi. Wykonanie jakiegoś ćwiczenia jest proste ale dobranie takiego, które jest skuteczne i bezpieczne w konkretnym przypadku klinicznym wymaga już rozległej wiedzy. Jeśli masz wątpliwość czy osoba, która Ciebie konsultuje jest fizjoterapeutą to możesz to sprawdzić na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Co będzie potrzebne do przeprowadzenia konsultacji online?

Potrzebny będzie telefon, tablet lub komputer podłączony do internetu, który umożliwi wideo konsultację. Na etapie planowania e-fizjoterapii ustalimy wcześniej jakie rzeczy będą potrzebne do ćwiczeń. Na ogół będą to proste przedmioty, dostępne w domu, które pozwolą na terapię nadzorowaną online przez fizjoterapeutę. Po upewnieniu się, że pacjent wykonuje wszystko poprawnie, zalecone będzie samodzielne wykonywanie ćwiczeń przez kilka kolejnych dni. Po upływie około tygodnia niezbędna będzie ponowna konsultacja umożliwiająca ocenę efektów jak i ewentualne modyfikacje.

Celem takiego działania będzie poprawa dysfunkcji, z którą pacjent ma problem czyli zmniejszenie bólu lub innych symptomów, poprawa zakresu ruchu, poprawa propriocepcji czy siły i wytrzymałości mięśniowej.

Formy płatności

Płatność za wizytę może być wykonana za pomocą aplikacji Revolut, PayPal lub tradycyjnego przelewu

Jeśli masz problem i szukasz pomocy bez wychodzenia z domu, zapraszamy do kontaktu – tel. +48 696734318!