Terapia manualna
Terapia manualna jest specjalizacją w fizjoterapii, na którą składa się precyzyjne badanie oraz leczenie dysfunkcji narządu ruchu przy użyciu rąk terapeuty. Ten sposób terapii pozwala na dokładną lokalizację tkanki, która odpowiada za dolegliwości. Jest to o tyle istotne, ponieważ inaczej leczy się uciśnięty nerw, napięty mięsień czy zwyrodniały staw.
Terapia manualna zawiera specyficzne techniki leczenia, które są w stanie poprawić stan tkanek, gdy są źródłem dolegliwości bólowych. Zawsze leczeniem uzupełniającym jest trening rehabilitacyjny.
Specjalizacją w zakresie Ortopedycznej Terapii Manualnej jest tzw. OMPT, czyli międzynarodowy program specjalizacji, którego wymagania programowe określa IFOMPT (International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists). IFOMPT należy do WHO i zrzesza terapeutów z całego Świata, którzy kończą tą kilkuletnią specjalizację obejmującą 1000 godzin szkoleniowych z zakresu: diagnozowania z wnioskowaniem klinicznym, badań obrazowych, fizjologii bólu, różnych technik terapii manualnej itp.
Terapia manualna jest skuteczną metodą w walce z:
- objawami zmian zwyrodnieniowych;
- dyskopatią;
- rwą ramienną;
- rwą kulszowa;
- skutkami urazów: złamań, skręceń, zwichnięć;
- przywracaniem zakresu ruchu po zabiegach operacyjnych.