Nowoczesne metody fizykoterapeutyczne

„Dzień dobry, ja na magnet a potem na dynamit” 😄
Każdy fizjoterapeuta z pewnością wie o czym mowa…Cóż pacjenci kochają zabiegi, kto z nas nie lubi sobie poleżeć podczas gdy miła Pani wykonuje zabieg czy to laser czy ultradźwięki….

Skoro jesteśmy w temacie zabiegów, tak sobie myśle, ze czas przyjrzeć się trochę nowszym wynalazkom z dziedziny zabiegów do fizykoterapii, niestety większość pacjentów leczących się w NFZ nie będzie miała styczności z nowoczesną fizykoterapia pozostając skazanym na wspomniany wyżej magnet czy dynamit ( dla niewtajemniczonych- magnetronic i diadynamik😜).

LASER WYSOKOENERGETYCZNY

Ale zaraz zaraz, spytacie, przecież każda przychodnia publiczna ma laser, jednak jest zasadnicza różnica między laserem wysokoenergetycznym a zwykłym o niskiej energii.
Laser wysokoenergetyczny charakteryzuje się przede wszystkim inna długością fali ( 810,980, 1064 nm)oraz mocą (znacznie większą)-5-15W. Dzięki temu ma możliwość przenikania do głębokich struktur tkankowych: mięśni, stawów czy zakończeń nerwowych. Zwykły laser nie ma takich szans. Terapia laserem wysokoenergetycznym może przebiegać 3-etapowo : pierwsze dwa stopnie terapii oddziaływują głównie silnie przeciwbólowo, natomiast w trzecim etapie działamy przeciwzapalnie. Co ważne, laser ten jest chyba jedynym zabiegiem jaki możemy wykonywać w fazie ostrej czy to zapalenia czy urazu.

Warto również wspomnieć, iż laser wysokoenergetyczny sprawdza się także jako świetny zabieg do leczenia obrzęków, rożnego pochodzenia : pozapalnych, limfatycznych, pourazowych.

TERAPIA TECAR – leczenie z wykorzystaniem fal radiowych wysokiej częstotliwości

Kolejnym ciekawym zabiegiem, którego z pewnością nie spotkacie w przychodni czy szpitalu jest terapia TECAR. Jest to o tyle ciekawy zabieg, ponieważ super rezultaty wykazuje łączenie działania fal radiowych poprzez głowicę urządzenia oraz jednoczesną terapię manualną, którą wykonuje fizjoterapeuta. Mamy więc dwa w jednym✌🏻 Zabieg falami radiowymi może być wykonywany w stanach ostrych- wówczas stosuje się dawki atermiczne, natomiast w stanach przewlekłych zwykle wykorzystuje się teramiczne oddziaływanie zabiegu- pacjent odczuwa wówczas bardzo przyjemne, wyraźne ciepło. Energia fal radiowych wykorzystywanych w zabiegach TECAR wymusza przepływ jonów o bardzo szybkich oscylacjach w środowisku komórkowym. Te oscylacje sprawiają, że błony komórkowe stają się przepuszczalne, co z kolei stymuluje wymianę zewnątrz i wewnątrzkomórkową oraz szybsze gojenie tkanki.
Wpływając na zakończenia nerwowe energia fal radiowych hamuje przekazywanie informacji bólowych na ponad 48 h co z kolei prowadzi do tego, iż pacjent odczuwa natychmiastową ulgę.

FALA UDERZENIOWA

Ostatnim zabiegiem, o którym chciałam Wam opowiedzieć jest fala uderzeniowa- bardzo skuteczny zabieg w leczeniu tak powszechnych dolegliwości jak ostroga piętowa, haluxy, tendinopatie oraz entezopatie mięśniowe a także wiele wiele innych. Jest dość bodźcowym zabiegiem, który wykorzystuje fale elektromagnetyczne wnikające głęboko w tkankę, precyzyjnie do zmienionego chorobowo miejsca. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej należą do jednych z bardziej skutecznych, pozwalają na pozbycie się dokuczliwych dolegliwości na zawsze, nie obciążając przy tym sąsiadujących tkanek. Zabiegi wykonuje się zwykle z częstotliwością jeden zabieg tygodniowo, w serii ok. 6 zabiegów.