Kręgosłup – problem naszych czasów?

Kręgosłup staje się ofiarą naszych czasów, które charakteryzują się ograniczoną ilością ruchu. Co raz szybsze zmiany degeneracyjne dysków międzykręgowych nie biorą się z nieba, nie są przypadkiem.

Kręgosłup nie zachowuje się jak sztywny „bambus”. Kręgi względem siebie są ruchome, na co pozwalają dyski międzykręgowe. To dzięki nim możemy pochylać się do podłogi czy obracać głową w trakcie jazdy samochodem.

Jak utrzymać dyski w dobrej kondycji?

Badanie porównujące jakość dysków u osób niewykonujących aktywności fizycznej, a uprawiających jogging wykazało, że jakość dysków biegaczy (biorący udział w badaniu) jest lepsza w porównaniu z osobami biernymi.

Kręgosłup jako narząd ruchu uwielbia ruch, nie lubi bezruchu. Stąd rady dla pacjentów: typu „proszę odpoczywać/ograniczyć sport” jeśli mają dolegliwości bólowe kręgosłupa lub mają wypuklinę dysku są chybione.

Zawsze powstaje pytanie, ale jaki konkretnie sport wybrać? Wydaje się, że nie ma złotego środka w postaci jednej konkretnej dyscypliny sportowej. Może to być wszystkim polecany basen, rower czy piłka nożna. Istotne jest, aby odnaleźć taką aktywność, której nie będzie trzeba wykonywać z przymusu.

Co w momencie pojawienia się rzeczywistego problemu z plecami?

Warto przede wszystkim nie odraczać wizyty u specjalisty. Im wcześniej uda się rozpocząć leczenie, tym trwa ono krócej. Im mniej zmian kompensacyjnych zajdzie w naszym ciele, tym mniej będzie wymagać naprawy.

Jedną z dostępnych form leczniczych jest terapia manualna. Jest to leczenie oparte na dokładnej diagnostyce i następowej terapii przy użyciu rąk terapeuty. W zależności od nasilenia bólu, fazy gojenia terapeuta manualny wybiera adekwatną technikę leczenia.

Istotna jest również współpraca między pacjentem a fizjoterapeutom w trakcie dążenia do wyleczenia. Jest to o tyle ważne, gdyż wizyty z terapeutą manualnym są wbrew pozorom rzadkie, np. raz w tygodniu. Stąd do dyspozycji pozostaje nam pozostałe 6 dni tygodnia, które nie mogą być zupełnie bierne. Pacjent po wcześniejszym instruktażu wykonuje ćwiczenia domowe.

Cel jest następujący: pozbycie się bólu, odzyskanie funkcji kręgosłupa, a później utrzymanie jej przez profilaktykę.